Na pierwszy „rzut oka” maratony nie wydają się być opcją dostępną do obstawiania, ale sprawa wygląda całkowicie inaczej i prawie u wszystkich bukmacherów znajdziecie zakłady na biegi długodystansowe. Przebiegnięcie 42 kilometrów, to naprawdę duży wysiłek dla zawodników, ale czy można obstawiać, ich rywalizację w ciemno licząc na pewny zysk? Na to pytanie spróbujemy sobie dziś odpowiedzieć i powiemy sobie na, co warto zwracać uwagę, obstawiając maratony.

Wiadomo, że organizatorzy starają się przygotować imprezę tak, aby najmniejsze szczegóły były dopięte na ostatni guzik. Jednak nie na wszystko mają oni wpływ, tak jak na czynniki zewnętrzne nie mają wpływu biegacze długodystansowi. Co mam na myśli, mówiąc o czynnikach zewnętrznych? Oczywiście chodzi tutaj o pogodę. Cały świat wie, że najlepsi maratończycy najczęściej pochodzą z krajów afrykańskich, w których ponad 30 stopni Celsjusza nie robi na nikim wrażenia. Dlatego pogoda może być sprzymierzeńcem zawodników afrykańskich, którzy rywalizując z zawodnikami z chłodniejszych regionów świata, mogą mieć pod tym względem przewagę nad resztą stawki. Natomiast jeśli w dzień startu zawodników pada deszcz, wieje mocny wiatr, to w tym przypadku inni biegacze mogą być uważani za faworytów do wygrania maratonu lub do pokonania trasy w rekordowym czasie.

Najważniejszym czynnikiem, który nie pozwala nam obstawiać w ciemno biegów długodystansowych, jest dyspozycja danego zawodnika. Jeśli postawimy w ciemno na zawodnika, który w swojej karierze wygrał kilkadziesiąt zawodów, ale wraca po kontuzji to, możemy, się na tym przejechał, ponieważ nie wiemy, w jakiej jest formie i czy ten bieg nie będzie dla niego dopiero wprowadzeniem do walki o najwyższe lokaty w następnych maratonach. Równie ważna jest ranga zawodów. Wiadomo, że za każdym sportem idą pieniądze mniejsze lub większe i od tego również zwiększa się, lub zmniejsza zaangażowanie najlepszych biegaczy. Gdy stawka jest duża, to najlepsi mają motywację do wygrania i zgarnięcia całej nagrody dla siebie. Dlatego przed obstawieniem warto spojrzeć, jakiej rangi są to zawody i o co toczy się gra, ponieważ w tych mniej popularnych zawodach częściej dochodzi do wyłonienia niespodziewanego zwycięscy.

Obstawiając biegi długodystansowe, nie możemy nic pozostawić przypadkowi i grać w ciemno zawodników bez prześledzenia ich wcześniejszych dokonań czy przebytych kontuzji. Nawet warto przed postawieniem sprawdzić pogodę na ten dzień, bo jak powiedzieliśmy sobie wyżej, nawet ona może zadecydować o końcowym rezultacie.