Nadchodzi wiosna, a wraz z nią nowe pokłady motywacji i chęć zmiany życia na lepsze. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej sportowej przygody. Chcą schudnąć, zadbać o kondycję czy zawalczyć o wymarzoną sylwetkę. Bieganie jest najprostszym i jednym z tańszych sposobów uprawiania sportu.

Jeżeli Ty też zastanawiasz się jak zacząć biegać? Mam dla Ciebie kilka skutecznych rad, które stopniowo wprowadzą Cię w świat biegaczy.

1. Po pierwsze zadbaj o odpowiednie obuwie. Nie musisz od razu decydować się na zakup profesjonalnego obuwia do biegania. Pamiętaj jednak, żeby było ono wygodne. Nie ma nic gorszego niż obtarcia czy odciski.

2. Po drugie zadbaj o odpowiedni strój do biegania. Dostosuj go do warunków atmosferycznych. Nie zapomnij o wygodzie. Pamiętaj, nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania.

3. Ustal biegowy cel. Pamiętaj aby był on możliwy do realizacji. Większe cele dziel na mniejsze. Stopniowo zdobywaj kolejne etapy. Mierz siły na zamiary i uparcie dąż do osiągnięcia upragnionego celu.

4. Wybierz odpowiednią porę do biegania. Jesteś rannym ptaszkiem? Lubisz wysiłek o poranku, tuż przed pracą? A może wręcz przeciwnie, uwielbiasz długo spać lub najwięcej siły masz wieczorem? W takim wypadku wybierz trening wieczorem. Nie zależnie od pory dnia, zarezerwuj ten czas dla siebie. Zadbaj o to aby nikt i nic Ci w nim nie przeszkadzał.

5. Ułóż playlistę do biegania. Nic tak nie pomaga w biegu jak odpowiednio dobrana, ulubiona muzyka.

6. Pamiętaj aby jakieś minimum 30 minut przed treningiem zjeść coś lekkiego, np. banana. Dzięki temu nie zabraknie Ci siły na sportowe zmagania. Pamiętaj również o nawodnieniu.

7. Na początku proponuję Ci obierać, krótkie proste trasy, maksymalnie 30 minutowe. A bieg przeplatać z marszem. Stopniowo wydłużaj czas biegania.

8. Pamiętaj o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu. Oraz o rozciąganiu po zakończeniu biegu. Tylko tak uda Ci się uniknąć kontuzji i zakwasów.

9. Poszukaj grupy wsparcia, towarzysza do biegania. Być może w Twojej okolicy jest już grupa biegaczy amatorów? Dołączenie do takiej grupy to nie tylko szansa na zdobycie ogromnej motywacji i fachowych porad, ale przede wszystkim świetna okazja do zawarcia nowych znajomości. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma takiej grupy, nic nie stoi na przeszkodzie żeby taką utworzyć. Namów przyjaciół i rodzinę i razem wspierajcie się w sportowych wyczynach.

Niezależnie od Twojego sportowego przygotowania, bieganie jest świetnym sposobem, aby zadbać o swoją kondycję. Zaczynając swoją sportową przygodę, nie zrażaj się trudnościami. Pamiętaj nie od razu Rzym zbudowano, a każdy kolejny przebiegnięty kilometr przybliża Cię do osiągnięcia celu.