Masz nadwagę i chcesz schudnąć. Bierzesz się więc za bieganie. Jednak mimo siódmych potów Twoja waga się nie zmniejsza. Dlaczego? Całkiem możliwe, że coś robisz nie tak. Może po biegu zajadasz się czymś kalorycznym lub nie masz ochoty wprowadzić do swej diety zmian. To nie to? W takim razie musimy przyjrzeć się Twojemu treningowi z bliska.

Jak biegać, aby chudnięcie stało się widoczne?

Jeżeli pomimo prawidłowej diety i bieganiu Twoja waga wciąż jest taka sama albo, co gorsza, powiększyła się, to musimy sprawdzić, jak wygląda Twój trening. Prawidłowy trening, który ma przynieść zmniejszenie tłuszczu  w Twoich tkankach, powinien być umiarkowany. Zwłaszcza jeżeli jesteś początkującym biegaczem lub nawet będąc biegaczem zaawansowanym. 

Umiarkowany bieg to taki, który nie męczy zbyt mocno i może trwać najmniej 30 minut jednorazowego treningu. W trakcie takiego biegania warto prowadzić z kimś rozmowę. Rozmowa z kimś, kto biegnie obok Ciebie to bardzo dobry sposób na chudnięcie. Podczas gadania spalamy bowiem więcej tłuszczu. Jeśli biegasz samotnie, opowiadaj coś sobie na głos, albo prowadź rozmowę przez telefon na słuchawkach.

Biegania nie należy trenować codziennie. To nie tędy droga. Taki trening robimy co najwyżej co drugi dzień. W wolne dni od biegania możemy się porozciągać i poćwiczyć mięśnie, by je wzmocnić. Raz idź na jogę, raz na taniec lub siłownię. Rozciąganie może robić raz w tygodniu lub jeśli wolisz, po każdym bieganiu. Pamiętaj, rozciąganie ma być po skończonym biegu.

Co ma sen do biegania i chudnięcia?

Okazuje się, że sen ma bardzo duży wpływ na jakość spalania tłuszczu podczas biegu. Wiadomo już, że jeżeli się nie wysypiasz, gorzej Ci stracić zbędne kilogramy. Wydawałoby się, iż mniej snu, to większe wyczerpanie organizmu, zatem powinno się schudnąć, a tu jest wręcz odwrotnie. Ciekawe, prawda? Zacznij się wysypiać i biegaj, a zobaczysz, że przyjdą rezultaty. Oczywiście pamiętaj o tym, o czym mówiliśmy wcześniej.

Kwestia jest jeszcze innego typu. Czy dieta, którą ustaliłeś, jest przez Ciebie spożywana w umiarkowanych ilościach? Wiesz, warto zmniejszyć pojemność żołądka poprzez mniejsze porcje jedzenia. To pomaga. Żołądek potrafi się skurczyć. Dzięki temu obwód w pasie również się zmniejszy nie tylko z powodu ubywającego tłuszczu. 

Czy trening interwałowy spala tłuszcz?

Owszem, bieg interwałowy spala tłuszcz najskuteczniej. Jednak trenerzy zalecają taki trening wyłącznie osobom bardzo wysportowanym. Bieg z interwałem To bardzo szybki bieg przeplatany umiarkowanym biegiem. Dystans całej drogi jest długi, ale intensywny. Osoby wysportowane wykonają taki trening bez kontuzji. Ty mógłbyś jednak sobie zaszkodzić, jeżeli jesteś na początku przygody z bieganiem.

Początkujący i średnio zaawansowani powinni poprzestać przy biegach umiarkowanych. Czy wiesz, jakie to są umiarkowane biegi? To takie, kiedy biegnąc, rozmawiasz bez zadyszki. Możesz sprawdzać też swój puls za pomocą pulsometru. On pokazuje, jak bardzo ma pracować serce. Jeżeli przekroczy normy, będziesz musiał zwolnić.

Im szybszy bieg, tym gorsze spalanie kalorii? Tak, ale gdy mówimy o jednostajnym biegu. Jeżeli chcesz dany odcinek przebiec bardzo szybko, bo Ci się spieszy, to jedynie się dotlenisz, ale nie spalisz tłuszczyku. Gdy natomiast biegniesz umiarkowanie ten sam odcinek drogi, przyniesie Ci to zamierzone rezultaty.