Jak analizować zawodnika w biegach przed obstawieniem u bukmachera? Czym powinniśmy się kierować? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze swojego faworyta do wygrania wyścigu?

Na początku trzeba pamiętać, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, a sportowcy to nie maszyny. Przy analizie biegacza trzeba brać pod uwagę wszystkie zewnętrzne czynniki, które mogą na niego wpłynąć, ponieważ jest to sport indywidualny i po rozpoczęciu wyścigu zawodnik zostaję sam ze sobą i tylko na siebie może liczyć. Całkiem inaczej sprawa wygląda w sportach drużynowych, gdzie słabsza forma jednego z graczy może zostać zniwelowana przez kolegów z drużyny.

Dlatego obstawianie biegów to całkiem odmienna sprawa i tutaj w grę wchodzi tylko jeden człowiek. Swoją analizę powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy biegacz w ostatnim czasie nie odniósł żadnej kontuzji lub też, czy nie wraca do zawodów po dłuższej przerwie spowodowanej urazem. Następnie warto, jest prześledzić, jak zawodnik radził sobie na ostatnich trzech zawodach i jakie miejsca tam zajmował. Również przydatne może być sprawdzenie listy zawodników, z którymi będzie mierzył się biegacz, na którego chcemy postawić. Trzeba wziąć pod uwagę, czy wraz z nim nie startują zawodnicy, z którymi w ostatnim czasie regularnie przegrywał z dużą stratą czasową.

Ważnym aspektem jest sprawdzenie, gdzie będą odbywać się zawody i z jakiego kraju nasz biegacz będzie się na nie wybierał, ponieważ wiadomo, że długie podróżowanie nie wpływa najlepiej na kondycję, a jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę strefy czasowej, to zawodnikowi może zabraknąć czasu, aby przywyknąć do nowego środowiska. Na wcześniej podane aspekty warto zwrócić uwagę i można znaleźć te informacje w internecie, ale pozostają również czynniki, o których pojęcia mieć nie będziemy, obstawiając. Chodzi tutaj głównie o sytuację rodzinną zawodnika. Nie wiemy, czy właśnie nie rozwodzi się z żoną i wpływa na niego to bardzo mocno.

Nie wiemy również, czy nie przespał pół nocy ze względu na chore dziecko, które nie mogło spać i musiało być pod stałą opieką rodziców. Trzeba pamiętać, że sport niezależnie jaki nigdy nie będzie prosty do obstawienia. Typując wygraną biegacza, wszystko musi się zgadzać, ponieważ sam zawodnik nie ma wpływu na wszystko to, co się dookoła niego dzieje. Nikt nie ma wpływu na pogodę, przygotowanie bieżni. Są niespodzianki, z którymi trzeba się liczyć i nawet dogłębna analiza zawodnika może okazać się na nic, gdy jedna rzecz w całej maszynie nie zagra tak, jakby sobie wszyscy tego życzyli.