Możemy spotkać się z naprawdę różnymi opiniami na temat biegania na czczo. Jest wiele zwolenników biegania z pustym żołądkiem, ile jego przeciwników. Z jednej strony zasypywani jesteśmy informacjami, że bieganie na czczo sprawi, że zdecydowanie szybciej schudnie, natomiast z drugiej strony inni straszą nas katabolizmem mięśni, jak również wystąpieniem omdleń podczas biegania. Jeżeli chodzi o zalety biegania na czczo, to wynikają one z tego, że po wieczornym poście mamy niską ilość glukozy we krwi, jak również ułatwiony jest dostęp do naszej tkanki tłuszczowej. Ta właśnie teoria powoduje, że wiele osób decyduje się na bieganie, zanim zje jakikolwiek posiłek, a ma to na celu zmniejszyć nasze oszczędności energetyczne, a zatem niepożądaną tkanką tłuszczową. Zatem, czy warto biegać na czczo?

Skąd właściwie mamy siłę na to, żeby biegać na czczo?

Trzeba wiedzieć o tym, że kiedy uprawiamy sport na czczo, to spożytkowana energia wychodzi głównie oksydowania egzogennego tłuszczu, jak również z zapasów cukrów, zatem glikogenu wątrobowego, którego zapas zazwyczaj jest stosunkowo niewielki, jak również glikogenu mięśniowego. Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, a więc <45% VO2max, to wówczas następuje utleniania się tłuszczu. Jeżeli tymczasem bieg jest dosyć intensywny, na poziomie 45-65%, to wówczas znacznie zwiększa się utlenianie organizmu i wykorzystywanie węglowodanów.

Czy rzeczywiście powinniśmy biegać na czczo?

Osoby, które chciałyby jak najszybciej znacznie zmniejszyć masę swojego ciała, zdecydowanie najczęściej wybierają właśnie bieganie na czczo, ponieważ uważa się, że jest to zdecydowanie najszybszy sposób na to, aby w końcu pozbyć się niepotrzebnych kilogramów. Owszem, bieganie na czczo sprawia, że tkanka tłuszczowa spala się szybciej, jednakże w stosunku do treningów standardowych, rozbieżność ta wcale nie jest taka duża, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowanie najlepsze efekty uda nam się osiągnąć wówczas, jeżeli będziemy trenować systematycznie, przy tym jeść dietetycznie w określonych porach. Jeżeli będziemy się tego trzymać, to w miesiąc możemy schudnąć od około 1 do 4 kilogramów.

Czy podczas biegania na czczo uda nam się spalić więcej tłuszczu?

Jak już wspomniano wyżej, bieganie z pustym żołądkiem, ma swoje dobre, jak również złe strony. Jeżeli zrobimy trening zanim zjemy śniadanie, to w naszej krwi będą jedynie śladowe ilości glukozy, a co za tym idzie aby zdobyć energię, system szybciej skorzysta z glikogenu, jaki jest dodatkową postacią glukozy znajdującą się w wątrobie. Po zużyciu zapasów glikogenu, kolejnym artykułem będzie tkanka tłuszczowa.