Niejednokrotnie w środowisku sportowym stosuje się określenie ,,pamięć mięśniowa”. Znaczy, to iż gdy ktoś kiedyś trenował jakąś dziedzinę, to po latach znowu będąc sprawny ruchowo, łatwiej znosi wysiłek oraz powiązane z nim obarczenia. Mięśnie lepiej się dostosują do wysiłków, natomiast cały system skuteczniej relaksuje się po wyczerpaniu. Więc warto jest ćwiczyć od najmniejszych lat, aby być w dobrej formie ruchowej, cieszyć się doskonałym zdrowiem i właściwą kondycją ogólną systemu. Zachęcajmy więc własne pociechy do biegania.

Bieganie z wózkiem biegowym

To jest jedyne wyjście dla rodziców niewielkich dzieci. Kupimy wózek biegowy, wsadzamy malucha do wózka, zapinamy pasy oraz biegniemy. Własne bieganie nie będzie takie, jak bez dziecka, lecz będzie za to dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu oraz trochę odmienną możliwość spaceru z dzieckiem. Przy zakupie wózka do biegania należy zwrócić uwagę na parę istotnych czynników, jakie mają wpływ na zabezpieczenie (oraz komfort) własnego dziecka.

Bieganie z dzieckiem – od kiedy?

Generalnie rzecz ujmując zakłada się, iż na bieganie z dzieckiem nadchodzi moment, gdy ukończy ono 6 miesięcy. Nie jest natomiast tak do końca – wszystko zależy od tego, gdy dziecko zacznie siadać. Należy zwrócić uwagę, iż nie „siedzieć”, natomiast oczywiście siadać w sposób indywidualny. Gdy nabędzie już ową zdolność, znaczy to, iż jego kręgosłup jest na tyle solidny, iż wytrzyma już niewielkie oraz trochę większe wstrząsy.

Początki biegania dzieci z rodzicami

Należy pamiętać, iż pierwsze treningi powinny mieć właściwie postać rozrywki. Natomiast wszystko to po to, aby za bardzo nie obciążać dziecka. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się marszobiegi, np. 2-4 minuty biegu oraz 6-8 minut marszu. Możemy to z własną pociechą ponowić 3-4 razy. Gdy dziecko jest już starsze, należy przedłużać okresy biegowe względem marszu. Ważne jest też to, aby pokazywać dziecku, jak mnóstwo przyjemności sprawia bieganie. Im więcej zabawy, tymże lepiej.

Czemu należałoby zachęcić dziecko do biegania

Lecz czemu oczywiście bieganie miałoby być sportem, do jakiego powinniśmy zachęcać własne dziecko? Uprawianie jakichś sportów ma własne właściwości. Niestety w wielu spośród nich, by w pełni poszerzyć własne możliwości potrzeba długich wysiłków, by stawać w konkursach oraz turniejach – wielu godzin ćwiczeń. Odmiennie jest tymczasem w wypadku biegania. Bieganie to dość prosty (oraz co istotne niedrogi) sport, jakiego trenowanie możemy rozpocząć niemalże w dowolnym wieku – jeśli nie ma przeciwwskazań treningi można zacząć już w wieku 4 lat. Zaletą tego sportu jest też to, iż możemy go uprawiać wraz z najmniejszymi członkami rodziny.