Wszystkie osoby, które biegają po to, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jak również osoby które właśnie zaczynają swoją przygodę z bieganiem, niejednokrotnie stają przed dylematem – czy lepiej biegać długo, czy też lepszy okaże się krótki trening interwałowy. Trzeba wiedzieć, że odchudzanie to naprawdę bardzo długi proces, także musimy uzbroić się w cierpliwość. Ponadto, to w jaki sposób biegamy, jest już zależne tylko od nas. Każdy jest inny, a co za tym idzie nie ma jednej głównej reguły. Samo bieganie nie wystarczy, żeby móc schudnąć. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, jak również odpowiednia regeneracja organizmu. Zatem, co koniecznie musimy wiedzieć na temat treningu interwałowego?

Czy warto zdecydować się na trening interwałowy?

Trening interwałowy zazwyczaj jest bardzo krótki, ponieważ biegamy przez około 10 do maksymalnie 30 minut i podczas tego treningu głownie spalamy węglowodany. Tymczasem, jeżeli chodzi o bieganie na długim dystansie, to tutaj wypalanie tłuszczu zaczyna się dopiero po skończeniu biegu, ponieważ takie bieganie nakręca nasz metabolizm. Jeżeli biegamy długi na długim dystansie, to zaraz po zakończeniu biegu na pewno nie zaobserwujemy żadnych zmian w naszym organizmie. Natomiast, w przypadku treningu interwałowego następuje wyrzuty hormonów wzrostu, testosteronu, a ponadto z rezerw tłuszczowych odbudowywany jest glikogen.

Trening interwałowy musi być wykonywany ostrożnie!

Nie ulega wątpliwości, że interwały będą bardzo dobrym rozwiązaniem w wypadku osób, którym przeszkadza monotonia jednostajnego biegania. Trzeba jednakże wiedzieć, że bieganie interwałowe nie może być wykonywane zbyt często, ponieważ jest ono bardzo obciążające dla naszego organizmu. Zatem, zanim zdecydujemy się na treningi interwałowe, musimy przemyśleć, czy dla naszego organizmu nie będzie to za duże obciążenie. Oczywiście, interwały są doskonałym sposobem na to, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej, ale zbyt intensywne treningi interwałowe mogą sprawić, że tylko zrobimy sobie krzywdę.

Po co powinniśmy biegać interwały?

Jak sama nazwa sugeruje, trening interwałowy, to po prostu trening w którym systematycznie zmieniamy intensywność, Ten typ treningu ma zastosowanie nie tylko w bieganiu, ale również w wielu innych dziedzinach sportu, takich jak pływanie, crossfit, czy też kolarstwo. Jeżeli chodzi o bieganie, to trening interwałowy sprowadza się do tego, że naprzemiennie biegamy określone odcinki na wysokiej oraz niskiej intensywności. Interwały mają bardzo dobry wpływ na naszą kondycję fizyczną.